Sağlık

AİDS Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır?

Hayatınızın en güzel günlerinden birinde herhangi bir arkadaş toplantısında ya da kalabalık bir noktada bir bayanla tanıştınız. Bu bayanla sohbetiniz her geçen gün ilerledi ve kendinizi bir anda partneriniz ile birlikte yatakta buldunuz. Bu durumun heyecanıyla neredeyse her şeyi unutuyorsunuz. Bu durumda aklınızdan çıkmaması gereken en önemli şey karşı cinsle ilişkiye girdiğinizde yaşama olasılığınız yüksek olan AİDS hastalığını da engellemeye çalışmaktır. Bu sebeple muhakkak ilişkilerinizde prezervatif kullanmanız gerekiyor. Bu konu hakkında gerekli bilgileri Aids belirtileri nelerdir? sizlerle paylaşacağız.

İlişkinizde Hazzınızı Dizginlemeye Çalışın

Bir kadınla birliktelik yaşarken cinsel açlığınızı dizginlemek sizin için çok zor olacaktır. Bu sebeple hazzınızı dizginleyemeyecek olsanız bile kendiniz ve sağlığınız için gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Burada yatağınızı paylaştığınız kişiyi uzun süre bile tanıyor olsanız bu durum sizi hastalıklardan korumaya yetmeyecektir. Bu sebeple korunmayı zahmetli bir iş olarak görerek ilişkinizde arkaplana atmanıza gerek yok.

AİDS Nedir, Nasıl Bulaşır?

AİDS çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biridir. HIV adı verilen virüsün cinsel yollarla bulaşmasından kaynaklı olarak bazı semptomların oluşmasına sebebiyet verir. Bu virüsün en önemli etkisi kişinin bağışıklık sistemini tamamen çökerterek hastalıklara karşı savunmasız hale getirmesidir. Herhangi bir şekilde kanında HIV virüsünü taşıyan bir kişiyle cinsel ilişki yaşamanız durumunda bu virüsü çok yüksek ihtimalle kapacaksınız.

AİDS Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık insan bedeninde ölümcül etkilere sahiptir. Bağışıklık sisteminde oluşturduğu etkilerden kaynaklı olarak en ufak gripte bile sonucu ölümle karşılaşmaya sebebiyet verebilir. Bu hastalığın en çok görülen belirtileri; kolay hastalanma, yüskek ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, ishal, öksürük, akciğer hastalıkları, vücutta çıkan yaralar, ağızda pamukçuk oluşması, vücutta şişikler ve buna benzer birçok semptom bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalığı kaptığınızda belirtileri insan vücudunuzda uzun süre boyunca kendini gizleyebildiği için hemen göremeyebilirsiniz. Bunun sebebi ise vücudunuza bulaşan HIV virüsünün son evresi olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Kemik Erimesini Ne Engeller?

HİV Virüsü Nedir?

Bu virüs özellikle insan bedeninde hastalıklara karşı koruyucu bir özelliği bulunan bağışıklık sistemine doğrudan etki etmektedir. Kişinin direkt olarak hastalıklara karşı bedeni savunan akyuvarlarına yönelir. Bu etki sebebiyle bedenin savunma sistemi çöker ve bu virüsü taşıyan kişiler çok kolay hastalanmaya başlar. Tabii teknoloji aşırı derecede geliştiği için bu direkt olarak sağlık sektörüne etki etti ve AİDS hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar üretilmeye başlandı.

HIV Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Bu virüsü AİDS haline gelmeden önce teşhis etmek bu denli ölümcül bir hastalık ile karşı karşıya kalmamanız için oldukça önemlidir. Virüs bedeninize girdikten sonraki üç hafta içerisinde yüksek ateş, lenf bezlerinin şişmesi, kas ağrısı ve döküntü gibi rahatsızlıkların baş göstermesine sebep olacaktır. Bu sebeple riskli grupta yer alan bir kişiyle ilişki yaşadığınızı düşünüyorsanız ilişkinin ardından 14 gün içerisinde gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüs insanlara kolay kolay bulaşmaz. Bunun sebebi ise vücut dışında rahat bir şekilde yaşayamıyor olmasıdır. Hal böyle olunca aynı kaptan yemek yemek, aynı bardaktan su içmek ve ortak tuvalet gibi durumlarla farklı yerlere bulaşmamaktadır. Bu virüsün en kolay bulaştığı yerler vücut sıvısı transferi, enjektör paylaşımı ve iğne paylaşımıdır. Bunların yanı sıra anal veya vajinal ilişkilerde de bulaşma riski çok yüksektir.

Bir Yorum

  1. Korunmak çok önemli. Bu tür ölümcül hastalık riskini almak hiç akıllıca değil. Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı