Sinema

Arrival Filminin Konusu Nedir?

Son yıllarda uzay, uzaylılar, mars temalı çok film yapılmaktadır. Bazılarında uzaylılar dünyaya saldırıda bulunurken, bazılarında ise dünyamızdan başka gezegenlere gidilir ve dünya dışında yaşam olup olmadığına dair araştırmalar yapılır. Arrival, 2016 yılı yapımı, uzaylılarla ilgili ve onlara farklı açılardan bakan bir filmdir. Arrival Filminin Konusu Nedir?

Ted Chiang‘ın yazmış olduğu hikaye Story of Your Life’tan Eric Heisserer tarafından senaryoya uyarlanmış, yönetmenliğini ise Denis Villeneuve yapmıştır. Başrollerinde  Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker vardır.

Uzaylılar Neden Dünya’ya Gelmiştir?

Film uzaylıların dünyanın 12 farklı bölgesine konumlanmasıyla başlar. İnsanlar korku, merak ve panik içerisinde durumu izler. Bir uzay istilası mı olmaktadır? Filmde uzay gemileri alışık olduğumuz ufolardan daha farklı şekilde görünür. Amerika da geminin yakınına askeri üs kurulur. Hemen çalışmalara başlanmıştır ve uzaylıların sesi kaydedilir. Dil bilimci Doktor Louise Banks rolüyle izlediğimiz Amy Adams burada karşımıza çıkar. Bir Amerikan askeri bu ses kaydını dinletmek için Dr. Louise Bank’i bulur. Uzaylıların dilini çözmek için görevlendirilmiştir. Uzay gemisinin yakınında ki üsse götürülür ve çalışmalarına başlar. Aynı zamanda fizikçi Ian Donnelly olarak gördüğümüz Jeremy Renner’da filme burada dahil olur. O da aynı sebeplerden üsse getirilmiştir.

Louise Bank ve Ian Donnelly uzaylılarla iletişim kurabilecek mi? Uzaylılar Dünya’ya ne için geldiler? İnsanların sıradaki eylemi ne olmalı?

İnsanlık Bu Ziyarete Nasıl Karşılık Verecek?

İnsanların bir kısmı hemen saldırıya geçmeyi düşünürken, bir kısmı ise belki iyi niyetlilerdir diye düşünmektedir. Arrival filminin konusu işte budur, onlarla iletişim kurup, niyetlerini anlamaktır.

Fizikçi ve dil bilimci birlikte uzay gemisine giderler. Sanki onlar da iletişim kurmak ister gibidir. Sayılarca ziyaretten sonra bazı veriler elde edilir ve yavaş yavaş dillerini çözmeye başlarlar. Uzaylılarla iletişim başlamıştır.

İlginizi Çekebilir  Leonardo Dicaprio Hangi Filmle Oscar Aldı?

Film çatışma, gerilim, aksiyon dolu değildir. Bir uzaylı filminde saldırı olmadan sadece iletişime odaklanılmıştır. Bu daha önce Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filminde karşımıza çıkmıştır. Uzaylılar dost canlısıydı. Arrival filmi iletişimin, anlaşılmanın ve anlamaya çalışmanın birçok çatışmayı engelleyeceğini gösterir. Bu konuda en çok filmin başkarakteri Doktor Louise Banks uğraşmaktadır ve çabaları sonuç verir. Yani filmde iletişimin önemi vurgulanmaktadır.

Arrival Filmine Tepkiler Nasıl Olmuştur?

Film genel olarak olumlu yorumlar almıştır. Uzaylı istilası, aksiyon bekleyen seyirciler aradığını bulamamıştır. Çünkü diğer uzaylı filmlerinde olduğu gibi direkt çatışmaya girilmemiş ve karar aşaması üzerinde durulmuştur. Diğer filmler bu kısmı hızlıca atlarlar.

Bu yapımla birlikte ilk defa bilim kurgu yöneten Denis Villeneuve genel olarak Sicario filmiyle bilinir. Senarist Eric Heisserer ise Son Durak 5 ve Elm Sokağında Kabus filmleriyle bilinmektedir.

Birçok ödüle birçok dalda aday gösterilmiştir ve çoğunu kazanmıştır ama 2017 yılında Oscar ödüllerinden sadece birini almıştır. Film en iyi ses kurgusu Oscar’ını kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı