Genel Kültür

Doğu Anadolu Bölgesinin Neyi Meşhur?

Doğu Anadolu Bölgesinin neyi meşhur? Bunu cevaplamak için tarımsal gıda maddeleri yani bal, kayısı, biber ve benzeri yiyeceklerden ziyade başka kavramlardan bahsetmek daha anlamlı olacaktır. Bölgelerimizdeki insanların mideleri doyuyor bir şekilde fakat doymayan ruhları ne yapmak lazım? İnsan sadece maddeden ibaret değildir. Bir de ruh denilen, görülmeyen fakat varlığı bilimsel olarak da kanıtlanmış bir kavram vardır.

Doğu anadolu bölgesinde kaç tane il vardır?

Doğu Anadolu Bölgesinin Neyi Meşhur?

Güzel ahlak, Vefa ve Doğruluk

Tarımsal ürün veya yiyecek gıdalara genel kültür olarak kolay ulaşılır. Yazarsınız Bay Google‘a Van’ ın neyi meşhur diye, çıkar karşınıza kahvaltısı ve otlu peynir, Van gölü, bir de Van gölü canavarı… Bilgi artık zor ulaşılan bir kavram olmaktan çıkmıştır.

Doğu Anadolu’daki insanların yaşam biçimleri, ahlak değerleri, maddi durumları ve edepleri için gidip oradaki insanları görmek ve onlarla yaşamak gerekir. Şunu da vurgulamak gerekir ki ülkemizin aslını kaybetmemiş her karışı Doğru Anadolu’dur.

Kontrol kimde?

Bizim aslımızda var olan fakat sonradan manipüle edilen doğruluk, vefa ve güzel ahlak yeniden kazanılabilir kavramlardır. Yeter ki toplumda hızla yayılan sosyal medya platformları hayatımızda biz müsaade ettiğimiz kadar var olsun. Bunun tersinin olduğunu yani kontrolün bizde değil ellerimizdeki telefon veya tabletlerde olduğunu görmek üzücüdür.

Ne hazindir ki kitap okuma oranları dakikalarla, sosyal medyada vakit kaybetme oranları ise saatlerle ifade edilir oldu. Gönül isterdi ki telefonla kaybettiğimiz vakitleri ülkemize ve insanlığa faydalı işler için kullanalım.

İnsani İlişkiler

Geçenlerde bir haber kanalında şöyle bir haber vardı. Türkiye istatistik kurumu boşanma oranlarının hızla arttığını ve bu oranın batı illerimizde daha fazla olduğunu tespit etmiştir. Dahası kaba boşanma oranı 1.75 hızla artmaktadır. Neden diye sormak gerekmez mi?

İlginizi Çekebilir  Dünyanın En Zenginleri Hangi Burçtan?

Tahsilli Olmak Yetmez

Doğruluk ve güzel ahlaka varabilirse insan tabi ki tahsilli olmak yeter. Fakat tahsil yani mezuniyet sadece bilgi yüklüyorsa bir insana yetmiyor. Haberlerde ikisi de üniversitede öğretim görevlisi olan bir çiftin sokak ortasındaki kavgalarından ve hatta kocanın karısını bıçaklayarak öldürdüğünden bahsedilince yetmediği anlaşılıyor.

Diyebilirsiniz ki bir kötü haberle mi anlaşılıyor? Tabi değil ama ülkemizin gelişmiş ülkelere göre durumu ortada. Teknolojik olarak geride olduğumuz ellerinizdeki telefonlardan bile anlaşır. Dahası bindiğimiz arabalar, evlerimizdeki ev aletleri, sanayimizdeki endüstriyel makinalar…

Doğu eşittir doğruluk derken aslında maksat insani ilişkilerde ülkemizin doğusunun batısından önde olmasıdır. Bu bir kazanım değil midir? Olumlu düşünmek gerekirse doğumuzun daha önde olması insanlarımızın birbirlerini tanımaları için avantajdır. Düşünelim ki Anadolu’nun hepsi aynı. Her anlamda ahlak, gelişmişlik veya doğruluk açısından. O zaman farklılık olmaz ve tekdüze insanlar olurdu. Bu sebeple ülkemizin daha yaşanabilir ve huzurlu olması için bir çaba içerisinde olmalıyız. İnsanları ötekileştirmek yerine farklılıklarını avantaja çevirecek projeler üretilmelidir. Bu devlet eliyle olabilir dahası kişilerin gayretiyle de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı