Sağlık

En Etkili Sterilizasyon Yöntemleri Nelerdir?

Sterilizasyon cansız yüzeyler üzerinde bulunan her türlü canlıyı fiziksel veya kimyasal yollarla temizleme işlemidir. Sterilizasyon özellikle günümüz şartlarında oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Gerek dışarıdan eve getirdiğiniz ürünleri, gerek giysilerinizi eve geldikten sonra sterile etmeniz virüsten korunmanız için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu durumda sterilizasyon ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Sterilizasyon Yöntemleri

Sterilizasyon için farklı kullanım alanlarına uygun birçok yöntem bulunur. Sterilizasyon yöntemleri yüzeyden yüzeye değişkenlik gösterir. Yanlış sterilizasyon yöntemleri kullanılması durumunda kullanılan yüzeylere zarar verebilir. Sterilizasyon yöntemleri neden kullanılır.

Kısaca;

  • Sağlığa zararlı mikroorganizmaları yok etmek
  • Gıdaların bozulmasını önleyerek raf ömürlerini uzatmak
  • Özellikle hastane malzemelerinin temizliğini sağlamak
  • Hastalık yapacak mikroorganizmanın yayılımını önleyerek bulaş riskini azaltmak

Şeklinde sıralanabilen birçok noktada sterilizasyon yöntemleri kullanılır. Sterilizasyon yöntemleri ise çeşitlidir.

Bu yöntemleri şu şekilde sınıflayabiliriz;

  • Sıcaklık ile sterilizasyon
  • Filtrasyon ile sterilizasyon
  • Kimyasal sterilizasyon
  • UV ışık ile sterilizasyon

Bu yöntemler arasından en etkili yüzey sterilizasyonu yöntemi olarak UV ışık ile sterilizasyon gelir.

UV Işık İle Sterilizasyon

UV ışık yüksek dalga boyuna sahip olduğu için insanlar adına az zararlı bir ışıktır. Hastanelerde, alışveriş merkezlerinde termal kamera kontrolünde, istenirse evlerde de yüzey sterilizasyonu olarak kullanılabilir. Kolay kullanım prosedürü vardır. Bu prosedüre uygun davranıldığı taktirde en etkili sterilizasyonu sağlayacaktır.

Sterilizasyon İhtiyacı

Pandemi sebebiyle virüs konusunda birçok alanda önlemler alınmış durumda. Örneğin alışveriş merkezleri ve daha birçok mekanda temassız ateş ölçer ile girişte ateş ölçümü yapılmaktadır. Fakat bu yalnızca ateş semptomuna sahip bireyleri tespit etmede yardımcı olur. Önemli olan semptom vermeden virüsü üzerinde taşıyan bireyleri tespit edebilmektedir.

Bu mümkün olmadığı için Çeşitli merkezler UV ışıklı sterilizasyon yöntemi kullanılır. Dışarıda devamlı olarak temas halinde olan çanta, anahtar gibi eşyaları uygun yöntemlerle UV ışını kullanarak tüm mikroorganizmalardan sterile ederler. Bu hem eşyalara zarar vermez hem de bulaş riskini oldukça azaltır. Bu tip sterilize yöntemleri kişisel olarak da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Sterilizasyon Dezenfeksiyon Farkı

Sterilizasyon cansız bir ortamdaki tüm mikroorganizmalara yok etmek iken; dezenfeksiyon ortamda bulunan mikroorganizmaları hastalık yapmayacak seviyeye indirme işlemine denir. UV ışık gibi sterilizasyon yöntemleri daha çok kurumsal alanlarda kullanılırken, dezenfeksiyon yöntemleri kişisel koruma için daha kolaydır.

;

Evde Sterilizasyon

Evde sterilizasyon için en uygun yöntemlerden biri de filtrasyon sterilizasyonudur. Havadaki bütün mikroorganizmalara yok eden bir yöntemdir. Bu pratik aletler sayesinde eve dışarıdan gelen mikroorganizmalar evlerde tutunamazlar. Kişisel sağlık için evlerde kullanılabilecek en pratik çözümlerin başında gelir. Dışardan eve gelindiği zaman ise en iyi yöntem kesinlikle UV ışıklı sterilizasyon yöntemidir. Evlerde de rahatlıkla kullanılabilecek bu yöntem sayesinde virüs ile hasta olma riski oldukça düşer.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı