Genel Kültür

Hangi Ülkenin Çikolatası Meşhur?

Çikolata, kakao çekirdeklerinin kavrulması ve öğütülmesi ile birlikte süt ve süt ürünleri eklenerek üretilen bir yiyecektir. Yüksek kalorili olması ve enerji vermesinin yanında, mutluluk verici olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Buna göre, tüketilen çikolata, vücutta mutluluk hormonu, yani serotonin salgılanmasını artırmaktadır.

Çikolatanın En Meşhur Olduğu Ülke Hangisidir?

Belçika, çikolata deyince ilk akla gelen ülkelerden biridir. Belçika’ da çikolataların imalatında en nitelikli kakao çekirdekleri kullanılıp, büyük bir itinayla eleniyor, kavruluyor ve bu şekilde incelikle işlenen çikolatalar meydana geliyor. En çok çikolata dükkanının bulunduğu şehir, başkent Brüksel‘dir. Bu şehirde iki binden fazla çikolata dükkanı bulunuyor. Ve hepsi kendine has özelliklere sahip olup, özgünlüklerini yüzyıllardır koruyorlar. Belçika nitelikli çikolatasıyla, şöhreti dünyaya yayılmış çikolata markalarıyla tanınıyor.

Dünyanın En İyi Çikolatası Neden Belçikada?

Belçika nitelikli çikolata üretiminde, hassas ve dikkatli. Öyle ki, yasalarla da bu durum kontrol altında tutuluyor. Bu sebeple akabinde başarı kendiliğinden geliyor.

En Ünlü Belçika Çikolatası Markaları Hangileridir?

Godiva, Pierre Marcolini, Wittamer, Elisabeth, Neuhaus, Mary, La Belgique Gourmende, Leonidas, The Old Chocolate House, Corne Port Royal, Zaabar Belçika ‘nın en ünlü çikolata markalarıdır.

Belçikada Çikolata Denildiğinde Hangi Şehirler Akla Gelir?

Belçika ‘nın başkenti Brüksel, Brugge Belçika çikolatasıyla bütünleşmiş şehirlerdir. Brüksel adeta çikolata cennetidir. Sokaklarında sayısız çikolata dükkanı vardır. Brugge, enfes çikolataları, özgün çikolata dükkânlarıyla meşhurdur. Çikolata tarifleri hakkında bilgi vermezler, bu tarifleri asırlardır korudukları bilinir. En büyük özelliklerinden biri de budur.

Belçika Çikolatadan Ne Kadar Kazanıyor?

El yapımı çikolatalarıyla ünlü Belçika’da sektör aynı zamanda çok sayıda kişiye gelir sağlıyor. Konuyla ilgili mecralar tarafından Belçika’da çikolataların toplam cirosunun senelik beş milyon Euro olduğu belirtilmiştir. Sektörün tarihi 19. yüzyıldan başlıyor ve günümüzde hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor, hem de ülkede ayrı bir genel kültür oluşumunu destekliyor.

İlginizi Çekebilir  Ahlaki Çöküntü Nedir Ve Ahlaki Çöküntünün 4 Sebebi

Belçika Çikolatalarının İçinde Neler Bulunur?

Belçika çikolataları en az yüzde otuz beş saf kakao içermektedir. Ayrıca Belçika’da Pralin çikolatanın önemi büyüktür. Yumuşak dolgulu, dışı çikolata kaplı bu çikolata en fazla rağbet gören çikolata türlerinden biri.

On milyon nüfuslu bu ülkede çikolata bir mücevher değeri görüyor. Dünyada en lezzetli çikolata denildiğinde ilk akla gelen ülke Belçika’dır. Ayrıca Belçika’da çikolatalar birçok şekilde sunuluyor. En yaygın çikolata şekli ise istiridye şeklidir. Bu çikolataların ev yapımı olması, Belçika çikolatalarını diğer çikolatalardan ayrıştıran en önemli özelliğidir. Herhangi bir katkı maddesi içermemekle birlikte, içeriğindeki ürünlerin yüzde yüz doğal olmasına özen gösterilir. Bu çikolatalar gerçek, saf kakao içerir.

Belçika’da çikolata üretimi geçmişten beri devam ettirilen bir gelenektir. Asırlık teknikleriyle ürettikleri çikolatalara ilgi artarak devam ediyor. Ve bu lezzetin, tüm dünyada insanlara yaydığı bu mutluluk yüzyıllar boyunca sürecek gibi görünüyor.

2 Yorum

  1. Belçikadan dönen kuzenimbir kere çikolata getirmişti. Tadı gerçekten efsaneydi. Herkesin yemesini tavsiye ederim pişman olmayacaksınız

  2. Almanya’dan gelen dayım Toffifee isimli bir çikolata getirmişti. Ben şahsen beğenmiştim. Ayrıca amcamda getirmişti. Tabii ki ben hayır demem. Olsada yeseydim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı