Sağlık

HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

HIV virüsü daha çok AIDS olarak bilinmektedir. Bu hastalık özellikle sebep olduğu etkilerden kaynaklı olarak bağışıklık sistemi rahatsızlığı olarak nitelendirilir. İnsan bedeninin hastalıklara karşı savunmasını yapan bazı fonksiyonların ölmesine ve vücudun bu sebeple savunmasız hale gelmesine sebep olur. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi muhakkak bulaşıcı etkisinin azalması için önem arz etmektedir.

HIV virüsünün insandan insana bulaşması ise cinsel ilişki, vücut sıvısının bulaşması, gebelik döneminde emzirme ya da kan yoluyla gerçekleşmektedir. Burada hastalıkların vücudunuzu etkisi altına almaması için dikkat etmeniz gereken en önemli şey AIDS testini erkenden yaptırmaktır. Peki HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır? ile ilgili bilgilerin sizinle paylaşılmasını bu yazı aracılığıyla sağlayalım.

HIV Testi Nasıl Yapılır?

AIDS hastalığının teşhis edilmesi için yapılan ELISA testi aslında bakıldığında bir kan testidir. Bir kişinin HIV virüsünü kapması durumunda vücutta ilgili bölümler virüse karşı antikor üretmeye başlayacak fakat bu virüste üretilen antikorların direkt olarak virüs tarafından öldürülmesi öldürücü etkinin artmasına sebep oluyor. Bu testin yaptırılma süresi hakkında kişilerin bilinçlenmesi gerekiyor. Eğer cinsel bir ilişkinin hemen ardından test yaptırırsanız kesin sonuç alma olasılığınız düşecektir. Bu sebeple 4 ile 12 hafta aralığında bir süre bekleme döneminde olmanız gerekmektedir.

AIDS Testini Evde Yapabilir Miyim?

Evet, AIDS testi günümüzde birçok noktadan serbest olarak satıldığı için bu testi rahatlıkla yapabilirsiniz. Test kitinin içerisine yerleştirmek için parmak ucunuzdan ufacık alacağınız kan ile testi başarılı bir şekilde uygulayabilir ve sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Bu test kitinin sonucu pozitif sonuç verir ise muhakkak bir sağlık kuruluşuna giderek profesyonel bir test yaptırıp doğru sonuca odaklı cevap alabilirsiniz. Kendi yaptığınız testin pozitif çıkmasından kaynaklı olarak endişe duymanıza gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir  Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

AIDS Testi Kaç Günde Kesin Sonuç Verir?

HIV virüsünün tedavisinde teknolojinin oldukça gelişim göstermesinden kaynaklı olarak sonuçlar çok kısa süreler içerisinde ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar böyle olsa da test sonuçlarını teslim alma süreniz testi yaptırdığınız kuruma göre değişkenlik gösterebilir.

HIV Combo Testi Nedir?

HIV virüsünün kısa süre içerisinde tanılanması için geliştirilmiş olan test tipidir. Bu test tipinde virüsün neden olduğu antikorlar çok kısa zaman diliminde kanda tespit edilmektedir. Herhangi bir şekilde tehlike altında olduğunuzu düşünüyorsanız 3 ve 6 hafta aralığında HIV Combo Testi yaptırmak için sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz.

AIDS (HIV) Testi Fiyatı Nedir?

Bu testi evde uygulamak isterseniz satın aldığınız test kitinin CE Sertifikası olmasına dikkat edin. Bu testin ücreti test kitinin kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Tabii kesin ve doğru sonuçlar elde etmek için devlet hastanelerinde 700  – 1000 TL ücretler ile yapılan testleri tercih etmenizi öneriyoruz.

3 Yorum

  1. Gerçekten çoğu kişinin takmadığı, korunmadığı bir konu, o kadar hiv’li insan var ki artık insanların bilinçlenmesi gerekiyor teşekkürler.

  2. Böyle hastalıklara yakalanmamak için mutlaka korunun, partnerinizi düzgün seçin. Keşke dememek için şimdiden dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı