Hayvanlar Alemi

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

İsminden de anlaşılacağı üzere Bulldog ırkı ilk defa İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı zamanlarda boğa dövüşleri için kullanılan Bulldog ırkı yapı bakımından kavgaya çok meyilli bir hal almıştır. İçinde insan sevgisi yok denecek kadar azdır.1890 yılında Amerikan Kernel Kulübü’nün onu cins olarak kabul etmesiyle dünya üzerinden en çok tercih edilen ırklar arasına girmiştir. Geçmişte her ne kadar kavgaya meyilli, insan sevgisi olmayan bir ırk olsa da zaman geçtikçe ailelerin onu tercih etmesiyle bu özelliklerinden uzaklaşarak aile köpeği olmuştur. Dış görünüşü her ne kadar vahşi ve korkutucu olsa da içi sevgiyle doludur. Eğer yavru olduğu zamanlarda ona iyi eğitim verirseniz büyüdüğünde de insanlara karşı uysal olur ve çevresindeki insanlara zarar vermez. Eğer bu ırkı sahiplenecek veya bakacaksanız İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı yazımızı eksiksiz atlamadan okumanızı öneriyoruz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta
ingiliz bulldog özellikleri
ingiliz bulldog özellikleri

İngiliz Bulldog Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 8 yıl
  • Köken: İngiliz
  • Ağırlık: Erkek: 24-25 kg Dişi: 22-23 kg
  • Boy: 31-40 cm
  • Kullanım: Koruma Köpeği

Yaşam süresi ortalama 8 yıl olan İngiliz Bulldog ırkının kökeni adı üstünde İngiltere’dir. Dişilerinin ağırlığı ortalama 22-23 kg. olup boyları ortalama 31-40 cm. olmaktadır. Erkeklerinin ağırlığı ortalama 24-25 kg. olup boyları ortalama 31-40 cm. olmaktadır. Görevi ise genel olarak koruma, bekçiliktir. Gururlu, asil ve korkutucu duran İngiliz Bulldog cinsi köpekler tombik ve kalın vücut yapısı sebebiyle kısa bacaklara sahiptirler. Ağzı ise bu ırkın en belirgin ve diğer cins köpeklerden ayıran özelliğidir. Nefes almakta bir hayli zorlanırlar çünkü burunları çok kısadır bu nedenle bu köpekler sanki sürekli nefes nefese kalmış gibi gözükürler. Gözleri ve kulakları aşağı doğru eğik durduğu için çoğu insan tarafından çok beğenilir. Beyaz kırmızı ve kahverengi ise bu cinsin genel olarak kabul edilen renkleridir.

İlginizi Çekebilir  Kangal Özellikleri ve Bakımı
ingiliz bulldog karakteri
ingiliz bulldog karakteri

İngiliz Bulldog Karakteri

Cesur ve asil surat ifadesinin altında çok kibar ve güvenilir bir karakter barındıran İngiliz Bulldog köpekleri karakteristik özellikleri bakımından oldukça sevimlidir. Ancak geçmişinde kavga için kullanıldığı için bazı durumlarda aşırı tepki verebiliyor. Ona gösterdiğiniz ilgi ve sevgiden asla bıkmayan Bulldog’lar düşmanlarına karşı da sertlik ve cesurluğundan taviz vermez. Bu ırk için olmazsa olmaz insan sevgisi ve ilgisidir. Diğer köpeklere karşı tavrı, duruşu tamamen sizin yetiştirmenize ve sosyalleştirmenize bağlıdır. Ev hayvanları ve yabancı köpeklere karşı pek sıcak kanlı değildir. Hareketsiz bir ırk olduğundan bahçeli bir eve gerek duymaz. Çatı, teras veya kulübe gibi yerler onlar için yeterli olacaktır. Uyurken sürekli horlar ve salyalı burnuyla oynar. Genel olarak sıcak havalardan pek hoşlanmazlar. Soğuk havayı sıcak havaya tercih eder, daha çok severler.

ingiliz bulldog bakımı
ingiliz bulldog bakımı

İngiliz Bulldog Bakımı

Çok kısa boylu ve kısa tüylü olması sebebiyle bakımı diğer ırklara göre oldukça kolaydır. Haftada bir kez fırçalama seansı İngiliz Bulldog için kesinlikle yeterli olacaktır. Kürkünde karışık deriler bulunduğundan derilerin arasına kaçan maddeler veya yiyecekler deride mantar oluşturabilir. Bu nedenle mutlaka fırçalanmalı ve nemli bezle silinmelidir. Birde ağız bakımını unutmamalıyız. Her köpek ırkı gibi bu köpeğinde dişlerini en az haftada bir kez fırçalamalıyız. Bunları yaparak köpeğimizi hastalık ve enfeksiyonlardan koruruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı