Hayvanlar Alemi

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel köpek ırkının geçmişi 1300 yılına dayanmakta. Gaston Phebus isimli ressamın çizdiği resimlerde bulunan figürlerden bu ırkta bir köpek olduğu gözlemleniyor. İngiliz Spaniel, yıllar geçtikçe farklı farklı türlere ayrılmıştır. Bunlar Sussex, Welsh Springer, İngiliz Springer, Clumber, Field, İrlanda Su Spanieli ve Cocker olarak bilinmektedir. Burada bahsi geçen tüm türler İngiltere’de bulunan Spaniel türünden meydana gelmiştir. İngiliz Cocker ırkı köpekler, 1940’lı yıllarda Amerika ve Kanada Köpek Kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilmiştir. Bu ırk narin ve hareketli yapısından dolayı, ev ortamında en fazla tercih edilen köpekler arasındandır. Cocker kelimesi ise, bu köpeklerin avlandığı kuş türünden gelmektedir. Bu köpeği alarak, evinize neşe katmak istiyorsanız, size vereceğimiz birkaç bilgiyi göz ardı etmemelisiniz. İşte karşınızda, İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı !

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Çok İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme Çok İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük
İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri
İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

Yaşam Süresi: 12-15 Yıl

Köken: İngiliz

Ağırlık: Erkek köpeklerde 13-16 kg, dişi köpeklerde 12-15 kg

Boy: Erkek köpeklerde 38-43 cm, dişi köpeklerde 36-41 cm

Kullanım Amacı:Av ve Bekçilik Köpeği

  • Bu ırk, herkes tarafından fazlasıyla neşeli olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, bu özellik Cocker cinsi köpekler ile tam uyum sağlamıştır. Ev ortamınıza yeni bir neşe katacağına emin olabilirsiniz.
  • Cocker ırk köpekler sahiplerine karşı fazlasıyla bağımlı ve sadıklardır.
  • Hiperaktif yapıları sebebiyle sürekli yeni şeyler keşfetmeye düşkündü
  • Kürk özelliklerini yumuşak ve ipeksi tüylerinden almaktadırlar. Tek kötü yanı, ev içerisindeki halılarda tüy bırakmalarıdır. Bu sebeple tüy bakımı konusunda çok hassas kö
  • Bu ırk köpeklerin kafasına kubbeli yapıya sahiptir.
  • Avlanma kabiliyetleri, Amerikan Cocker ırkına göre çok daha düşüktü
  • Yapıları sebebiyle bu ırk köpekler, emsallerine göre daha fazla egzersize ihtiyaç duymaktadırlar.
İlginizi Çekebilir  İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı
İngiliz Cocker Spaniel Karakteri
İngiliz Cocker Spaniel Karakteri

İngiliz Cocker Spaniel Karakteri

İngiliz Cocker Spaniel, dayanıklı bir yapıya sahip olmasının yanında, sürekli enerjik ve mutlu bir yapıda olmaktadır. Bu ırk köpeklerin çocuklar ile arası mükemmel seviyededir. Yabancılara karşı sergiledikleri tavırın çok iyi olmasıyla birlikte, yabancı ortamlara uyum sağlamakta hiç zorlanmazlar. Genel özellikleri sebebiyle içine kapanık köpeklerdir. Karakter farklılığı gibi sorunlar yaşamamanız adına, sahiplendiğiniz yavrunun ailesini mutlaka iyi bir şekilde araştırmalısınız. Irkın dişi türleri, bazı anlarda daha dominant olabilmektedir. Bu sebepten dolayı sahibinin de ona karşı dominant olması gerekmektedir. Eğer ondan düşük bir tepkimede olursanız, size karşı umursamaz tavırlar sergileyecektir. Eğitimini kesinlikle sert bir şekilde değil, yumuşak şekilde yapmanız gerekir. Aksi taktirde, köpek, inatçılığı sebebiyle verilen eğitime ters tepki verecektir. Aynı zamanda, diğer evcil hayvanlar, özellikle de kediler ile arası çok iyidir. Kolay bir şekilde ikisinin de bakımını üstlenebilirsiniz.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı
İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel ırk köpekler, tüylerinin uzun bir yapıda olmasından dolayı, sıklıkla kürk bakımına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ırkın bazı türlerinde kürk çok gür ve ipeksi yapıda olabilmektedir. İngiliz Spaniel ırkının kürkünü yıkarken şampuan kullanabilirsiniz. Tüylü yapıda olmasından dolayı, kulaklarının içine yapışan otları kısa aralıklarla mutlaka temizlemelisiniz. Ayak kısmında olan tüyleri aşağıya doğru tarayarak, daha rahat yürümesini sağlayabilirsiniz. Irk, tüylerini orta derecede dökmektedir. Tüy dökümünü azaltmak için, kullandığınız mamanın bol vitaminli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sürekli veteriner ile iletişim halinde kalarak köpeğinizin gelişimini bir uzmanla birlikte yönetmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı