Genel Kültür

İstanbul Kanlıca Gezilecek Yerler Rehberi

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı yeşillikleriyle ve ünlü yoğurduyla nam salmış olan Kanlıca’da güzel bir gün geçirmek için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Anadoluhisarı ile Çubuklu arasında kalan ve tarihi güzelliklerini koruyan bu semt aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün de kuzeyinde yer alıyor.

Kanlıca İsmi Nereden Geliyor?

Bu konuyla ilgili çok çeşitli hikâyeler olsa da aralarında en mantıklı olanı bir Osmanlı padişahının verdiği emir sonrasında çıkan isimdir. Osmanlı padişahı İstanbul’un en temiz havasına sahip semtin bulunmasını ister. Bunu duyan vezirler aralarında bunu nasıl bulacaklarını tartışırken, bir vezirin aklına gelen fikir oldukça mantıklıdır. Her semtin meydanına bir direk koyulur ve bu direğe de kanlı bir et asılır. En geç bozulan et o semti en temiz havaya sahip kılar. Yapılan bu test sonrasında Kanlıca meydanındaki et en geç bozulur, bu sayede ismi de Kanlıca olarak kalır.

Kanlıca’da Neler Yapabilirim?

Buraya gelmişken meşhur pudra şekerli yoğurdundan mutlaka yemelisiniz. Günümüzde sadece pudra şekerli değil, aynı zamanda reçelli ve dondurmalı seçenekleri de bulunuyor. Bu yoğurdun özelliği kullanılan süt tozunun hafif ekşimsi olması ve şekerle birlikte harika bir lezzet alması denilebilir. En küçük boy (200 gram) pudra şekerli yoğurdun ortalama fiyatı ise 7 TL.

Meydanın hemen kapalı kısmında takıcı tezgâhlarını görebilirsiniz. Ayrıca Kanlıca ile ilgili hediyelik eşyalara da göz atabilirsiniz. Merhum sanatçı Kayahan’ın da mezarı bu semtte bulunmaktadır. Ayrıca İETT tarafından merkez durağında Kayahan’a ait şarkı sözlerine yer verilmiştir.

Mihrabad Korusu

kanlıca mihribat korusu

İstanbul’un eski havasını koruyabilen nadir semtlerden biri olan Kanlıca’ya bağlı Mihrabad Korusu da bin bir çeşit yeşilin bir arada bulunduğu ormanlık bir alan. Burada oluşturulan yürüyüş yolları sayesinde oksijene doyacak ve tepede kalması sayesinde de serin bir gün geçireceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Hangi Ülkenin Çikolatası Meşhur?

Kanlıca’ya Nasıl Ulaşabilirim?

İETT ve vapurla buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Anadoluhisarı’na giden herhangi bir İETT hattıyla veya deniz seferleriyle Kanlıca’ya ulaşabilirsiniz. Kanlıca sahilinde bulunan iskele ile Avrupa yakasına da kolaylıkla geçebiliyorsunuz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı