Hayvanlar Alemi

Kangal Özellikleri ve Bakımı

Ülkemize ve Anadolu’ya has tarihi ile tanınan Kangal köpeğimiz çok eskiye dayanan köpek ırklarından bir tanesidir. Kangal ırkının en önemli ve göze çarpan özelliği dayanıklı olması. En sert kış ikliminde bile dayanıklı olabiliyor. Aynı zamanda ülkemizde genel olarak koruma görevini üstleniyor. Sürü hayvanlarının (koyun vs.) yırtıcı hayvanlardan korunması görevini üstleniyor. Tehlikeyi sezdiği an koruduğu bölgeyi veya sürüye dışarıdan gelen hiçbir şeyi yaklaştırmıyor. Acımasız ve korkutucu gözüken bu ırk görevini çok iyi yerine getiriyor. 1995 yılında ilk kez tüm dünyaya kendini tanıttıktan sonra “Amerikan Kernel Kulübü” Kangal ırkını cins olarak kabul etmiştir. Eğer bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız kesinlikle ırk hakkında bilgi sahibi olmasınız. Zira bilgi sahibi olmamanız size ve çevrenize kötü sonuçlar doğurabilir. Kangal Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı baştan aşağı atlamadan okumanızı bu sebeple şiddetle öneriyoruz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Düşük
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Yüksek
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta
kangal özellikleri
kangal özellikleri

Kangal Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10/16 yıl
  • Köken: Türkiye
  • Ağırlık: Erkek: 50-60 kg Dişi: 41-49 kg
  • Boy: Erkek: 74-81 cm Dişi: 71-79 cm
  • Kullanım: Bekçi ve Çoban Köpeği

Yaşam süresi ortalama 10-16 yıl olan Kangal köpeklerinin dişisi ortalama 41-49 kg. olup boyları ise 71-79 cm. arasında olmaktadır. Erkekleri ise ortalama 50-60 kg. olup boyları ise ortalama 74-81 cm. arasında olmaktadır. Kökeni ülkemiz yani Türkiye olup, kullanım amacı ise bekçilik, koruma ve çoban köpeği olarak bilinmektedir. Kangal köpekleri güçlü kafa yapısı, iri ve büyük kemikli olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Gelişim çağlarında vücut hatları oturmaya başladığında biz insanlara üstün ve atletik bir görünüm sunmaktadır. Bu kadar güçlü ve iri bir ırk olmasına rağmen oldukça da hızlıdır. Hatta hız konusunda bu ırkın üstüne yok diyebiliriz. Tuttuğunu kopartan sivri dişli bu ırkın çene yapısı oldukça güçlüdür. Sarkık kulakları bulunan kangal köpeklerinin gözleri kahverengi ve küçüktür. Sarkık kürk yapısı olmasına rağmen boyu kısadır. Genel olarak kahverengi tonlarda olan kürk renkleri vardır. Büyüklüğüyle ön plana çıktığını söylediğimiz bu ırkta dişi Kangallar 50, erkek Kangallar ise 60 kiloya kadar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı
kangal karakteri
kangal karakteri

Kangal Karakteri

Bekçilik ve koruma göreviyle öne çıkan Kangal ırkı çok çalışkan bir ırktır. Ona verilen görevi elinden gelen en iyi şekilde yerine getirmeye çalışır. Çok soğuk ve sert iklimlerde dahi güçlü ve cesur yapısı ile ona sürünüzü veya korumak istediğiniz her şeyi gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz. Sürünüze bulaşan yırtıcı hayvanlar veya mülkünüze girmek isteyen bir hırsız bu köpek ile asla başa çıkamaz ve kendi adına çok büyük sorunlar ortaya çıkar. Sahibi ve sürüsü için oldukça sadık olan bu ırk adeta kendini ailesine veya sahibine adar. Bu ırk genel olarak evde beslenmez. Mülk koruması veya sürü korunmasında kullanılır. Koruyucu, sadık ve sakin özellikli bu ırk aileler ve çocuklar ile çok iyi anlaşmaktadır. Küçük çocuğu olan aileler için pek uygun değildir. Çünkü yapısı oldukça büyüktür. Eğer yavruluk zamanından itibaren iyi şekilde sosyalleşirse ileride insanlara karşı çok uysal olur.

kangal bakımı
kangal bakımı

Kangal Bakımı ve Sağlığı

Bu ırk yapıları gereği oldukça temiz olduğundan bakımı konusunda sizi diğer ırklara kıyasla hiç yormayacaktır, pek fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Ancak bu ırkta da diğer ırklar gibi dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur vardır. Büyüdükçe kulakları sarktığı için enfeksiyon kapmaya çok müsait konuma gelir. Kulak bakımı için veterinerinizden yardım almalısınız. Bu ırkın beslenme ve çevre unsuruna dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkmaz. Eğer beslenmesinde sağlıklı köpek mamaları kullanırsanız ortalama 10-16 yıl yaşar. Her ırkın genetik hastalıkları olabildiği gibi Kangal ırkının da genetik hastalıkları bulunmaktadır. Bu konuda da hastalıklardan korunmak için veterinerinizden yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı