Sağlık

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı yağının faydaları arasında kanser önleme ve tedavisi bulunur. Ayrıca masaj yağı olarak da kullanılır ve sayısız saç ve güzellik ürünlerinin yanı sıra ev yapımı ilaçların bir bileşenidir.

Kayısı Yağı Kanseri Tedavi Edebilir mi?

Belki de kanserli kişileri yüzde 90 kadarı, tedavi rejimlerinin bir yılı içerisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp yapmayı dener. En azından tedavilerinin bir parçası olarak.

Avrupa’da, kanser tedavisinde birçok kişi kayısı çekirdeği tohumları tüketir. Doğal sağlık savunucuları, kayısı çekirdeğinde (tohumlar) bulunan bir bileşiğin, kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümörleri yok edebileceğini düşünüyor.

Bununla birlikte, bu doğal bileşik zehirli bir madde içerir: siyanür. Bu nedenle, kayısı çekirdeği (yağları içeren) kanser hücrelerini yok edebilir (ancak şimdiye kadar, bu iddiayı destekleyen kesin bir araştırma çalışması yoktur), siyanür zehirlenmesine yok açabilirler. Sağlıklı diyet yağ içeriğinden dolayı, bu çalışmaya göre kayısı yağı, kemoterapi sonrası bağışıklık sistemine yardımcı olabilir.

Kuşkusuz, bazı kanserlerin mucizevi iyileşmeleri için kayısıyı gösterebiliriz. Bununla birlikte, bu tedavinin işe yaradığına dair tek kanıtın şu anda tamamen anekdot olduğunu tekrarlamakta fayda var; bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kayısı Yağının Faydaları

Çalışmalar kayısı çekirdeği yağının güçlü kalp koruma özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sahipleri, bu nedenle, kalp krizi tedavisi ve önlenmesi için bir besin maddesi olarak kayısı yağı geliştirilebileceği sonucuna varırlar.

Antioksidanlar içermesinin yanı sıra kayısının başka yararları da vardır. Bunlar antienflamatuardır. Vücudun kendisine zarar vermeyen bir maddeden dolayı zarar verdiği için otoimmün rahatsızlıkların iltihap belirtisidir.

Örneğin, ülseratif kolit. Ülseratif kolit, kolon ve rektumun iltihabıdır. Bir çalışmada, araştırmacılar kayısı çekirdeği ekstraktlarının iltihabı azaltıp azaltmadığını görmek için farelere ülseratif kolit verdi. Ancak, araştırmacılar daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ek olarak, bu çalışma kayısı çekirdeğinin karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir. Bunu karaciğerdeki yağ hücrelerinin oksidasyonunu önleyerek yapar.

İlginizi Çekebilir  AİDS Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır?

Başka bir çalışmaya göre, sedef hastalığı olarak bilinen kronik cilt durumu, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2’sini etkilemektedir. (Bu yaklaşık 160 milyon insandır.)

Sedef hastalığı için kayısı yağının işe yarar olduğu belirtiliyor.

Kayısı Yağı Neden Sağlıklı?

Açıkçası, meyve tüketimi genel sağlık için iyidir. Çeşitli ürünlerdeki birçok antioksidan türü erken yaşlanma ile mücadelede yardımcı olabilir. Kayısı yağı da yarar sağlayan doğal yağlardır.

Kayısı yağı, oleik asit bakımından zengindir. Oleik asit bir omega-9 yağ asididir. Badem yağı ve kayısı yağının harika masaj yağları olmasının nedeni oleik asidin nemlendirici özelliğidir.

Ayrıca, kayısı yağı, omega-6 esansiyel yağ linolenik asidi bakımından da zengindir. Bu sağlıklı yağ, beyin fonksiyonu ve gelişimine yardımcı olur.

Kayısı Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Kayısı yağının tıbbi yararlarına ek olarak, başka kullanımları da vardır. Güzellik ürünlerinin içindeki malzemelere baktığınızda, bazılarının içinde kayısı yağı bulunduğunu fark edebilirsiniz. Kayısı yağı, sabun ve yüz temizleme gibi ürünlerin içinde de kullanabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, badem yağı gibi kayısı yağı da masaj terapisinde kullanılır. Çünkü cildi nemlendirip yumuşatır. Ayrıca, nispeten hafif bir yağdır.

Kayısı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yağ asitlerine ek olarak, kayısı yağı bol miktarda vitamin içerir. İçeriğinde A, C ve E vitaminlerini vardır. Birçok saç bakım ürünü derinlemesine nemlendirici özelliği için E vitamini içerir.

Ayrıca, kayısı yağı saçınıza faydalı olabilir, çünkü yağlı değildir. Nemlendirir ve yağlı bir kalıntı bırakmadan hızla emilir.

Ve kayısı yağındaki yağ asitleri kuru saçlara parlaklık verir. Esansiyel yağ asitleri, yumuşaklığı, parlaklığı ve kaybolan besin maddelerini kuru veya hasar görmüş saça geri kazandırır. Parlak ve sağlıklı saçlar için kayısı yağından faydalanabilirsiniz.

Kayısı Yağının Sivilceli Ciltlere Etkileri

Kayısı yağı faydalarından bir diğeri, sağlıklı cildin desteklenmesidir. Aslında, kayısı yağı birçok esansiyel yağ uzmanı tarafından cilt için en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir  HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

A vitamini, E vitamini ve yağ asitleri ile birlikte, epidermiler için güneş ışınlarına maruz kalmaktan, serbest radikallerin zarar görmemesi gibi birçok kanıtlanmış faydaya sahiptir. Bazı insanlar kayısı yağını duş sonrası tüm vücut için nemlendirici olarak kullanırlar.

Ancak, sivilceniz varsa, kayısı yağı cildinize iyi gelmeyecektir. Çünkü gözenekleri tıkayabilir. Sivilceler tıkanmış gözeneklerin sonucunda ortaya çıkar. Bunun ışığında, yapmak istediğin son şey onları daha da fazla tıkamaktır. Bunun yerine, tamamen güvenli doğal akne tedavilerinin bazılarını kullanın.

Son olarak, kayısı yağının faydaları için ister tıbbi, ister güzelleştirici, ister mutfak amaçlı olsun, satın alınacak en iyi kayısı yağı türünün organik, soğuk preslenmiş olduğu not edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı