Sağlık

Kemik Erimesini Ne Engeller?

Kemik Erimesini Ne Engeller?

Kemik erimesi, yıkım olaylarının artışı sonucu kemiklerdeki kalsiyum oranının azalması ile meydana gelir. Bu oranın azalması kemikleri güçsüzleştirip kırılganlığını artırmaktadır. Genellikle ileri yaşlardaki bireylerde görülen bu hastalığın gençlerde de görülme olasılığı mevcuttur. Bu hastalığın önüne geçmekte günlük yaşamdaki hareket yoğunluğunun ve vücuda alınan gıdaların önemi çok yüksektir. Yaşa göre uygun verimlilikte hareket edilmeli ve vücuttaki vitamin, mineral dengesi sağlanmalıdır. Hareketlilik ve beslenme dışında yaş, cinsiyet, aile geçmişi, vücuttaki hormonların yapısı ve metabolizmanın durumu bu hastalığın diğer etken faktörleri olarak gösterilebilir. Hep beraber kemik erimesini ne engeller sorusunun cevabını aşağıda okuyalım.

Kemik Erimesi Hastalığının Teşhisi

Kemik erimesi hastalığı erken teşhis edilmesi çok zor bir hastalık türüdür. Bunun nedeni vücut, belirtileri sadece ileri aşamada gösteriyor olmasıdır. İleri aşamaya gelen bir kemik erimesi hastasında ise güçlü darbelere gerek olmaksızın kemiklerde fazla kırılmalarla karşılaşılır. Bu yüzden teşhis, belli şikayetlerle gelen hastalar üzerinde konur.

Hasta şikayetleri en çok el bilekleri, omurga ve kalçadaki ağrılar sebebi ile gelmektedir. İleri aşamanın önüne geçilebilmesi için günümüzde uygulanan belli testler bulunmaktadır. En sık tercih edilen test kemik yoğunluğu sayımıdır. Bu da DEXA yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu yöntem hastanın kemiklerindeki mineral durumu hakkında bilgi edinilmesine yardımcı olur. Bu yöntem ile hasta, yüksek radyasyondan korunur ve teşhise en erken sürede ulaşılır.

Kemik Yoğunluğunun Ölçümü

Kemik yoğunluğu ölçümünün sıklığı hastanın yaşına ve belli etken faktörlere göre belirlenir. Kadınlarda menopoz önemli bir sağlık etkeni olduğundan bu ölçüm en çok menopoz sonrası yapılmaktadır. Kemik yoğunluğu ölçümü sıklıkla şu kişilerde uygulanır:

 • Menopoza giren kadınlar
 • Yetişkinlerde sıkça kemik kırılması yaşandığı durumlar
 • Farklı olayların seyrine göre kemik kayıplarının yaşanması
 • Aile fertlerinde kemik erimesi hastalığı olan bireyler
 • Kemiklerinde mineral oranı düşük olan bireyler
 • Yüksek alkol ve sigara kullanımı
 • Belli ilaçların yan etkisini gösterdiği durumlarda
 • Hormon dengesizliği olan kişilerde
İlginizi Çekebilir  HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kemik Erimesinin Tedavi Yöntemleri

Kemik erimesi tedavisindeki mutlak amaç kemik kaybını ortadan kaldırmak ve mevcut kemiklerin güçlendirilmesini sağlamaktır. Ancak ileri kemik erimesi görülen bir hastada zayıflayan kemikleri kurtarmak oldukça güç ve alternatifi olmayan bir durumdur. Bu sebepten dolayı hastalığın seyrinde bir diğer ortak amaç hastalığın ilerlemesini azaltmak hatta durdurmaktır.

Kemik erimesinde hastanın yaşam kalitesini artıracak üç temel tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar:

 • Hastanın günlük yaşamında temel değişiklikler oluşturulması gerekir. Bu değişikler; hareket oranının artırılması, alkol veya sigara kullanımının en aza indirilmesi, dengeli ve yeterli beslenmesi gibi köklü değişikliklerdir.
 • Kemik kaybı miktarını düşürme ve kemiğin kırılganlığını azaltmak için kullanılan ilaçlı tedavi yöntemi.
 • Yeni kemik üretimini artırmak amaçlı kullanılan ilaçlı tedavi yöntemi.
 • Hekim, hastanın kemik yoğunluğu ölçüm testine göre bir tedavi şekline karar verir. Yalnızca ilaç tedavisine başlamak kesin sonuca ulaştırmayacağı için tedavi programlarına düzenli egzersizler de eklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı