Sağlık

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayı, son zamanlarda popüler olan bir bitki çayıdır. Bu çayın sinirleri yatıştırdığı, kaliteli uyku sunduğu, cilt sağlığını iyileştirdiği ve bunun dışında pek çok konuda yararı olduğu bilinir. Bu yazıda lavanta çayının faydaları hakkında önemli bilgiler paylaştık!

Lavanta Çayının Faydaları

Ülkemizde de yetişen lavanta bitkisinden elde edilen lavanta çayı, sağlık üzerinde harikalar yaratıyor. Lavanta çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Duygusal bozuklukları iyileştirir

Lavanta, kaygı, stres, depresyon ve yorgunluğa yardımcı olmak için aromaterapi etkisi yaratır. Lavantanın yapısında bulunan maddeler, beynin belirli bölgelerini uyarır. Böylece ruh halini iyileştirecek ve sakinleştirecek bir etki ortaya çıkarır. Hem lavanta özütü hem de lavanta çayı ruh halini iyileştirip, zihni sakinleştirme konusunda oldukça başarılıdır. Bununla birlikte lavanta çayı, yorgunluğu hafifletme konusunda da fayda sağlar.

Uyku kalitesini artırır

Lavanta çayının faydaları arasında bulunan bir diğer madde ise uyku kalitesini artırmasıdır. Bu bitkinin yapısındaki maddeler sakinleştirici nitelikte olduğundan, daha kaliteli uykuyu destekler. Düzenli olarak lavanta çayı tüketen kişiler uykusuzluk problemi yaşamaz ve daha iyi uyurlar. Yatmadan evvel bir bardak lavanta çayı içen kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; bu çay, uyku sırasında daha iyi nefes almayı sağlar.

Adet kramplarını yatıştırır

Adet döneminde karnın alt bölgesinde yaşanan kramplar, lavanta çayı ile hafifleyebilir. Lavanta çayının faydaları, kramp ve ağrılar konusunda da etkisini gösterir. Özellikle adet döngüsünün ilk üç gününde ortaya çıkan ağrılar, lavanta çayı tüketimiyle ortadan kalkabilir. Aynı şekilde ağrılı bölgeye lavanta yağı uygulamak da menstrüel krampların hafiflemesine yardım eder.

Cilt sağlığına iyi gelir

Lavanta yağının yapısındaki faydalı bileşimler, cilt sağlığını da korur. Antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde lavanta çayı, cilt bakımı konusunda da yararlıdır. Lavanta çayı; akneyle savaşma, sedef hastalığı, kırışıklıkları yok etme, cilt iltihabı, yara izleri gibi problemleri ortadan kaldırabilir. Kollajen sentezini teşvik eden, cildi iyileştiren lavanta çayı düzenli şekilde tüketildiği zaman etkisini gösterir. Aynı zamanda lavanta çayının soğumuş hali cilt üzerine maske şeklinde de uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir  Kemik Erimesini Ne Engeller?

2 Yorum

  1. tesekkur ederım lavanta cayının faydalarını daha once duymustum fakat sızın sayenızde bır tık daha bılgım arttı bırde mumkunse defne ve meltem cayı hakkında bılgı yayınlayabılırmısınız onları goremedım sımdıden tesekkurler

  2. Gerçekten çok yararlı makale olmuş güne başlarken mutlaka Lavanta çayı içmeden geçmiyorum kendimi zinde ve dinç hissettiriyor. Ayrıca sağlık açısından çok büyük bir öncülüğü vardır Lavanta çayının, cildinizi yenilediğini hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı