Sinema

Leonardo Dicaprio Hangi Filmle Oscar Aldı?

Leonardo Di Caprio Kimdir?

Leonardo Di Caprio; 11 Kasım 1974 doğumlu, İtalyan kökenli Amerikalı aktris ve yapımcıdır. Leonardo Di Caprio sinema kariyerine Parenthood adlı diziyle başlamıştı. Sinema kariyeri boyunca büyük beğeni toplayan Di Caprio toplamda 4 kez Oscar ödüllerinde aday gösterilmiştir. İlk ve tek Oscar’ını 2015 yapımlı ve 2016’da yayımlanan The Revenant(Diriliş) filmi ile kazanmıştır. Leonardo Di Caprio, oyunculuk kariyeri boyunca toplamda 55 yapımda rol almıştır.

Oscar Ödülü Nedir?

Oscar ödülleri, sinema endüstrisinde birden fazla dal için verilen ödüllerdir. Ödüller, Amerika merkezlidir ve yılda bir kez verilir. Oscar ödülleri ilk defa 1929 yılında 11 sanatçıya verildi. Günümüzde ise Oscar ödülü hemen her oyuncunun, yapımcının, yönetmenin vb. birçok kişinin hayalini süsleyen ve prestiji oldukça yüksek olan bir filmdir.

Leonardo Di Caprio’nun Oscar Kazandığı Film

Leonardo Di Caprio, kariyeri boyunca hep başarılı olmuştur, bunu aldığı ödüller ile de kanıtlamıştır. 2016 yılına kadar birçok film çeken ve seyircinin büyük beğenisini toplayan başarılı oyuncu, bu yıla kadar 3 kez Oscar adayı olmuştu ve üçünde de ödülü kazanamamıştı. 2015 senesine gelindiğinde, Alejandro González Iñárritu yönetmenliğinde, ABD yapımı The Revenant çekildi ve başrolünde Leonardo Di Caprio vardı. Kamuoyu tarafından oldukça beğeni kazanan bu yapım; 2016 Ocak ayında Oscar törenlerinde toplamda 12 dalda aday gösterildi ve bu adaylıklardan üçünü kazandı. Bu ödüllerden bir tanesi de en iyi oyuncu ödülüydü ve bu ödülü Leonardo Di Caprio kazandı. Böylece kariyeri boyunca birçok ödül kazanan Leonardo Di Caprio ilk Oscar ödülünü de 2016 Ocak ayında The Revenant filmi ile almış oldu.

The Revenant Ne Anlatıyor?

The Revenant (Diriliş) filmi konusu kısaca şöyledir: Leonardo Di Carprio bu yapımda bir avcıyı canlandırıyor, Di Caprionun canlandırdığı avcı karakteri ise Hugh Glass adlı İskoç kökenli bir adamdır. Hugh Glass arkadaşı John Fitzgerald ve oğlu ile birlikte vahşi bir ormanda ava çıkar. Bu vahşi ormanda bir ayının saldırısına uğrayan Hugh Glass arkadaşı John Fitzgerald tarafından ihanete uğrar, oğlu öldürülür ve bu vahşi ormanda ölüme terk edilir. Yapımın devamında doğa ile mücadelede inanılmaz işler gerçekleştirecek olan Hugh Glass, hayatta kalmak için her yolu deneyecektir ve oğlunu öldüren John Fitzgerald’ın peşine düşmeye çalışacaktır. Bu yolda her türlü zorlulukla karşılaşan Glass, soğuk hava nedeniyle bir at avlar ve atın içini delip orda uyumaya çalışır. Dram ve macera türündeki bu yapım, doğayla mücadeleyi ve hayatta kalmak için verilen mücadeleyi muazzam bir şekilde seyirci ile buluşturuyor. Öyle ki; bu yapımın birçok dalda ödül alması yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncuların ne kadar iyi bir performans ortaya koyduklarını kanıtlıyor. Özelikle Di Caprio’nun performansı takdire şayandı.

İlginizi Çekebilir  Delibal Filminin Konusu Nedir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı