Sağlık

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcan, içerdiği bileşimler nedeniyle çeşitli faydalar sağlayabilen bir ürün olarak önemli bir besin kaynağıdır. Önemli bir beta – karoten kaynağı olmasının yanı sıra A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum gibi diğer mineral tuzlarına da sahiptir. Bu bileşiklerin hepsi vücudumuzda farklı ve faydalı şekillerde gelişme göstermesine fayda sağlar.İşte patlıcanın faydaları:

Patlıcanın faydalarını sıralayacak olursak;

Magnezyum: Enzimatik reaksiyonlara etki eder. Kemik ve diş oluşumunun önemli bir parçasıdır.

Çinko: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve gelişmesine etki eder.

Potasyum: Kas kasılması, glikojen sentezi, protein ve karbonhidrat metabolizması üzerinde etkili olur.

Kalsiyum: Kemik ve diş oluşumunda, sinir uyarılarının iletiminde ve kasların güçlenmesinde rol oynar.

A Vitamini: Vücudun gelişiminde önemli bir rol oynar. Görme duyusu ve hücre yenilenmesi için gereklidir.

B1 Vitamini: Karbonhidrat ve yağ metabolizmasında önemli bir rol oynar.

B2 Vitamini: Vücuttaki çeşitli metabolik değişimlerin yanı sıra yağların, proteinlerin ve karbonhidratların dönüşümüne de etki eder.

B3 Vitamini: ‘Niasin’ olarak da bilinir. Cildin ve sinir sisteminin dengesini korumak için önemlidir ve ayrıca sindirim sisteminin düzgün çalışması için de gereklidir.

C Vitamini: Serbest radikallerin gelişiminde etkilidir. Demir ve glikoz emilimini kolaylaştırır ve nörotransmitterlerin üretimine katkı sağlar.

Kalorisi düşük olan 100 gramlık ortalama bir patlıcan sadece 20 kaloriye karşılık gelir ve çok fazla su ve lif içerdiği için sindirim ve boşaltım sistemlerini çalıştırıcı özelliklere sahiptir.

Patlıcan, birçok uzman tarafından çeşitli diyetlere faydalı olduğu için önerilmektedir. Bunun nedeni, patlıcanın içindeki çözünmeyen liflerin midede daha uzun süre kalarak açlık hissini azaltmaya yardımcı olması; çözünür liflerin ise vücutta depolanan fazla yağların emilmesine ve atılmasına yardımcı olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Patlıcan ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, insan yaşamını olumsuz olarak etkileyen kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olmak için iyi bir gıda olduğuna işaret eder.

Yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır ve pişirilmesinin sayısız yolu vardır: kızartma, pişirme, ızgara ve salatalarda… Hepsi yemek yapanların hayal gücüne bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı