Hayvanlar Alemi

Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

Kökeni 1500’lü yıllara dayanan Shar Pei ırkının çıkış yerinin Çin olduğu söylenmektedir. Bu ırkın ataları hakkında net bir bilgi yoktur ancak bazı söylentilere göre “Chow Chow” ırkından türemiştir. “Chow Chow” ile “Shar Pei” ırkı arasında dil dışında herhangi bir benzerlik yoktur. Bu da bu söylentinin doğru olmadığını kanıtlar niteliktedir. Geçmişte bu ırk yırtıcı savaş köpeği olarak kullanılmıştır. Bir zamanlar Çin’de yapılan köpek dövüşlerinde bir numara “Shar Pei” ırkıdır. Bir zaman sonra Amerika’da yeni üretilen Shar Pei’lerin dost canlısı köpek olmaları sağlanmıştır. “Shar Pei” ırkı yırtıcı savaş köpeğinden sevimli, dost canlısı köpeğe dönüştürülmüştür.İşte Shar Pei Özellikleri ve Bakımı ;

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta
shar pei özellikleri
shar pei özellikleri

Shar Pei Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 8/10 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 18-25 kg
  • Boy: 46-51 cm
  • Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği

Sevimli ırkımız “Shar Pei” en çok buruşmuş derisiyle göze batmaktadır. Kafaları geniş, düz bir yapıda ve kare şeklindedir. Bu ırkın köpekleri ortalama 46-51 cm yüksekliğinde olmaktadır. Siyah, kızıl, kahverengi veya krem renk derileri vardır. Tüy yapısı ise bazen sert bazen yumuşak olup değişkenlik gösterebiliyor. Hüzünlü, üzgün bir yüz ifadeleri olsa da eğlenceli yapıya sahip olan ırkımızın dil rengi ise Mavi-Siyah karışıktır. “Chow Chow” ırkıyla benzeyen tek yönü de budur. Çok güzel gözleri olsa da derilerinin kırışıklığından bu gözleri dikkatli ve yakından bakmadan göremessiniz. Küçük ve üçgen şeklinde kulakları olan “Shar Pei” ırkımızın kuyrukları kısa, vücut üstüne doğru kıvrılır ve ucuna doğru incelir. Büyüdükçe derisindeki bir nebze de olsa düzelse de yavruyken kırışıklık daha fazladır.

İlginizi Çekebilir  American Cocker Özellikleri ve Bakımı
Shar Pei Karakteri
Shar Pei Karakteri

Shar Pei Karakteri

Gelelim bu ırkın karakteristik özelliklerine. Madde madde yazacağımız özellikleri gözden geçirirseniz bu ırkın karakteri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

* Güçlü, sağlam ve çevik bir ırktır.
* Ev içinde sakin, mutlu, iyi huyludurlar ve sadık mizaçları vardır.
* Koruyuculardır, bekçilik özellikleri vardır.
* İyi huylu ve sakinlerdir. Bir dost arıyorsanız “Shar Pei” ırkı tam size göre.
* İnatçı karakterde olduklarından ipleri mutlaka elinizde tutmalısınız.
* Sevimli ve cana yakın olduğunu söylediğimiz bu ırk aynı zamanda çocukları da sever ancak yabancı birisinde tehlike arz ettiğinde agresif olabilmektedir.
* Cesur ve oyuncu olduklarını da söyleyelim.
* Tuvalet eğitimi verirken zorlanmassınız çünkü gayet zeki bir ırktır.

Shar Pei Bakımı
Shar Pei Bakımı

Shar Pei Bakımı

Aşağıda yazacağımız yazıyı gözden geçirir ve dikkatle uygularsanız bakım yaparken başarılı sonuç alırsınız.

“Shar Pei” ırkı da diğer ırklar gibi yılda 2 defa tüy değiştirmektedir. Uzun ve karışık bir tüy yapısına sahip olmadığından bakımında çok zorlanmassınız ancak düzenli olarak taramanız gerekmektedir. Birçok ırktan farklı bir deri yapısında olduğundan mutlaka veterinerinizin önerdiği şampuanı kullanın. Yine deri yapısı birçok ırktan farklı olduğundan sıcaktan fazla etkilenmektedir. Derisi hassas olduğundan bu ırk en çok deri hastalıklarına yakalanmaktadır. Bu sebeple diyetine mutlaka dikkat edilmelidir. Kırışık deri yapısına sahip olduğundan temizliğine dikkat edilirse bu hastalıkların önüne geçilebilir.
Saydığımız bu hastalıklar dışında sadece “Shar Pei” ırkı ve melezlerinde görülen “Shar Pei Ateşi” denilen anne ve babadan kalıtımsal olarak yavrulara geçen bir hastalık vardır. En geç 18 aya kadar ortaya çıkmaktadır. Shar Pei’lerin yaşam süresi de ortalama 7-12 yıl kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı