Yaşam

Yatırım Teşvik Belgesi Sizlere Ne Kazandırır?

Yatırım teşvik belgesi denilince sistem olarak Bakanlar Kurulu Kararı’nca ve bu Karar’ın uygulanmasına dair, tebliğ edilme maddeleri uyarınca, belirtilen yatırım girişiminde bulunan firmalar, aynı şekilde Bakanlar Kurulu Kararı’nca ve Kararların uygulanmasına dair, maddelerin desteklenmesi anlamındadır. Girişimcilik yapmak isteyen firmaların bu belgeye ihtiyacı vardır. Aslında şartlarını sağlayarak temin ettikleri bu belge ile yapacakları işlerini de garanti altına almaktadırlar.

Girişimciler İçin Uygulanan Yatırım Teşvik Belgesinin Amacı Nedir?

Girişimcilik adına atılan adımlar ile şirketler ya da bireysel girişimciler, yatırımlarını yapmak için oluşturdukları projeler için birçok prosedürden geçerler. Bu prosedürler doğrultusunda projelerini gerçekleştirmek adına, ellerinde olması gereken belgeler vardır. En önemli belgeler arasında yetkinliği ve etkinliği açısından yatırım teşvik belgesi vardır. Bu belgenin var olması ile atacakları adımlar daha etkili olacaktır. Elde edilen yatırım teşvik belgesi ile kobi danışmanı tarafından yönlendirme yapılır ve KOSGEB bursa üzerinden belgeye ulaşmak, doğru araştırma yöntemleri ile daha kolay olacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi Sisteminin Amaçları:

Girişimcilik yaparak iş hayatına girmek isteyenler, KOSGEB bursa ve kobi danışmanı destekli adım atmanızda, alanında uzmanlaşmış çalışanlar ile her türlü soru ve cevaplarınız ile yanınızda olacaklarından emin olabilirsiniz. Sistemin amaçlarını maddeleyecek olursak, güvenli adımlara yatırımlarınızı emanet edebilirsiniz.

  • Devlette oluşan cari açığın azaltılmasını sağlamak için, ithalatı artırarak bağımlılık oranını düşürmeyi ve ara mal ve ürünlerin üretimini artırmayı hedeflemektedir.
  • Yatırım teşvik belgesi, teknolojik alanda dönüşüm sağlayacak ve yüksek düzeyde teknolojik içerikli yatırımların desteklenmesini sağlamak, ayrıca az gelişmiş ülkelerde yaşayan, bölge insanlarına sağlanan yatırım amaçlı desteklerin artırılmasını sağlamaktır.
  • Yatırım bölgelerinin dışında kalan yerleri, bölgesel gelişmişliği azaltarak farklılık yaratmaya çalışmaktır.
  • Yatırım teşvik belgesi ile destek verilen unsurların etkinliklerini artırmaktır.
İlginizi Çekebilir  Erkeklerin Aşık Olduğunu Gösteren 5 Davranış

KOSGEB Bursa, bu amaçlar doğrultusunda hizmet vermekte olup, duyacağınız güvenle daimi olarak ortak işlere birlikte imza atabilirsiniz. Kobi danışmanı adı altında yapılan hizmetlerini sitede yer alan adreste bulabilirsiniz. Yüz yüze ve güler yüzlü çalışanlarıyla ve edindiğiniz bilgi sarmalıyla doğru yerde olduğunuzdan emin olacak ve sonrasında atacağınız adımlarla yani yatırımlarınız için vazgeçilmeyecek tek adresiniz olacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesinin Kapsadığı Tutarlar

Yatırım Teşvik Belgesinin kapsamı dahilinde Genel Teşvik Sistemi’nde asgari olan sabit yatırım tutarları; 1. ve 2. Bölgelerde 1 milyon TL ayrıca 3. , 4. ve 5. Bölgelerde ise 500 bin TL civarındadır. En güncel kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda doğru tutarlarla yatırımınızı gerçekleştirmek tek hedefleridir.

Bölgesel Teşvik Sistemi Hakkında Genel Bilgi

Bölgesel teşvik sisteminde, her sektör ve her il için ayrı ayrı belirlenen asgari tutar olarak 500 bin TL’den başlayan fiyatlardan faydalandırılır. Her ilin gelişmişliği farklıdır. Dolayısıyla verilecek teşvikler de farklılık gösterecektir. Böylelikle iller arasındaki farklılık oranları da aza inecektir. Bu işlem ile iller ihracat ve üretim potansiyellerini artırmayı amaçlar.

Destek verilecek sektörler, ekonomik ve illerin potansiyellerine göre tespitler yapılarak karar verilir. SEGE 2011 çalışması baz alınarak iller 6 bölgeye ayrılarak teşvikler belirlenir.

Firmanın sizlere özel hazırlayacağı yatırım projeleri ile danışıklı bir şekilde iki tarafında memnun olacağından emin olabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı